Tμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας έχει όραμα και αποστολή την εκπαίδευση των φοιτητών σε σύγχρονα θέματα της Διοικητικής Επιστήμης και της Τεχνολογίας.  Η Αποστολή του Τμήματος είναι η εκπαίδευση, η έρευνα και γενικότερα η υψηλή κατάρτιση στους τομείς της Διοικητικής Επιστήμης που συνδέονται άμεσα με τις Σύγχρονες Τεχνολογίες, τον ψηφιακό μετασχηματισμό και τις Οργανωσιακές Σπουδές, δίνοντας έμφαση στην αξιοποίηση της Πληροφορικής, της Επικοινωνίας στη λήψη αποφάσεων και των ποσοτικών μεθόδων, με απώτερο στόχο τη χάραξη επιχειρηματικής στρατηγικής και την αναδιοργάνωση των επιχειρηματικών δραστηριοτήτων.

Επαγγελματικές Προοπτικές

Το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας παρέχει ένα πλούσιο συνδυασμό εκπαίδευσης, έρευνας και πρακτικής σε τομείς της Διοικητικής Επιστήμης, που συνδέονται επιτυχώς με τις σύγχρονες τεχνολογίες, τονψηφιακό μετασχηματισμό και τις οργανωσιακές σπουδές, συνθέτοντας ένα πλούσιο επαγγελματικό προφίλ, το οποίο αντικατοπτρίζει την ταυτότητα του απόφοιτου του ΔΕΤ.

Συγκεκριμένα, οι απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν με βάση το ολοκληρωμένο
διοικητικό και τεχνολογικό υπόβαθρό τους να απασχοληθούν:

• Στο δημόσιο τομέα σε θέσεις που σχετίζονται με το αντικείμενο των σπουδών του μέσω του κλάδου ΠΕ 09 των Οικονομολόγων
  • Ως δημόσιοι υπάλληλοι σε διοικητικές θέσεις, καθώς και αναλόγως των επιπρόσθετων προσόντων τους, ως διευθυντές και προϊστάμενοι τμημάτων
    σε φορείς και Οργανισμούς του δημοσίου τομέα
  • Σε όλους τους τομείς δημόσιας Εκπαίδευσης ως καθηγητές και ειδικότερα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στον κλάδο ΠΕ80 Οικονομολόγων. Το Τμήμα παρέχει Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας
  • Ως ιδιωτικοί υπάλληλοι σε Τμήματα και λειτουργίες μιας επιχείρησης (Logis-tics, Πληροφορική, Χρηματοοικονομικά, Μάρκετινγκ, Λογιστήριο κ.ά.) και σε όλους τους κλάδους που σχετίζονται με την οικονομική δραστηριότητα
  • Ως ελεύθεροι επαγγελματίες με αντικείμενο που σχετίζεται με τις σπουδές τους: Οικονομολόγος, Προγραμματιστής Εφαρμογών, Πληροφορικός, Λογιστής-
    Φοροτεχνικός , Σύμβουλος Επιχειρήσεων κ.ά Το Τμήμα Παρέχει Δικαίωμα Εγγραφής στο Οικονομικό Επιμελητήριο.

Σας αποστέλλουμε τον Ενημερωτικός Οδηγός ΔΕΤ 2021-2022 την παρουσίαση του τμήματος σε pdfτην παρουσίαση του τμήματος στο youtube .

Είμαστε στην διάθεση σας για επιπλέον ενημέρωση και πληροφόρηση.

Θα εκτιμούσαμε αν το υλικό δινόταν και στον υπεύθυνο επαγγελματικού προσανατολισμού του σχολείου σας.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία.

Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας
Σχολή Οικονομικών Επιστημών.
Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Κοίλα Κοζάνης. ΤΚ 50100
Τηλ.:2461068221 fax:2461038675
e-mail:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η διευθύντρια και ο σύλλογος διδασκόντων του 3ου ΓΕΛ Δράμας σας εύχονται

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ