: 1η Διεθνής Επιστημονική Συνάντηση με τίτλο «Ο Μ. Αλέξανδρος, η Ελλάδα και ο Κόσμος»

Σας ενημερώνουμε ότι ο «Σύνδεσμος Αλέξανδρος Φιλίππου Έλλην Μακεδών», σύμφωνα με το με αρ. πρωτ. 109/9-9-2015 έγγραφό του, διοργανώνει την 1η Διεθνή Επιστημονική Συνάντηση με τίτλο «Ο Μ. Αλέξανδρος, η Ελλάδα και ο Κόσμος» που θα πραγματοποιηθεί στις 28 και 29 Μαΐου 2016 στο Βασιλικό Θέατρο Θεσσαλονίκης και καλεί μαθητές και μαθήτριες Δ/θμιας Εκπ/σης να συμμετάσχουν με έργα ζωγραφικής και ποίησης με θέματα σχετικά με την Μακεδονία και τον Μ. Αλέξανδρο που θα παρουσιαστούν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης αυτής.

Παρακαλούμε όπως ενημερωθούν σχετικά οι σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέσω των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που υπάγονται στην αρμοδιότητα της Περιφέρειάς σας.

Σημειώνεται ότι η συμμετοχή των μαθητών/τριών είναι προαιρετική, δωρεάν, εκτός σχολικού ωραρίου και θα πραγματοποιείται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων της σχολικής μονάδας και τη σύμφωνη γνώμη των γονέων/κηδεμόνων τους.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ Δ. ΠΑΝΤΗΣ